Hormonální antikoncepce dále už jen (HA) je v současné době nejúčinnější metodou ochrany proti nechtěnému otěhotnění. Kombinovaná HA je složena ze dvou skupin ženských hormonů, a to gestagenů a estrogenů zastoupených v různé koncentraci. Každá skupina koncentrací estrogenu; od 95% estrogenová antikoncepce až po 0% neboli gestagenní antikoncepce, má svá pozitiva ale i negativa. Nyní se zaměříme čistě na pozitiva hormonální antikoncepce. Ucelený názor na užívání HA si udělejte až po přečtení druhé části na níž odkazujeme.
Dříve asi tak před dvěma stoletími, bylo obvyklé, že ženy měly kolem 10 dětí a tak menstruovaly jen párkrát za život. Většinou totiž byly těhotné nebo ještě kojily. To, že se dnes rodí méně dětí a ženy mají průměrně 2 děti znamená mnoho menstruací a také mnoho ovulací. Tím vzniká větší riziko, že se buňky děložní sliznice a vaječníků, které jsou neustále vystavené hormonálním změnám, se mohou ze zdravých buněk měnit na přednádorové či nádorové.
Dnes, díky klinickým studiím* víme, že kombinovaná HA funguje jako prevence proti rakovině děložní sliznice a vaječníků. Je dokázáno, pokud je užívání delší než 10 let, klesá riziko minimálně o 50%.(*nejrozsáhlejší je klinická studie preventivního vlivu HA na buňky z roku 1968 : The Royal College of General Practitioners´ Oral Contraception Study Velká Británie. Probíhala přibližně ve 1400 zdravotnických pracovištích. Od roku 1968 pdo roku 2007 a sledovala více než 46 000 žen. Výsledky publikoval British Medical Journal v roce 2010.)
Hormonální antikoncepce funguje jako prevence cyst na vaječníku.
Co jsou to cysty?
Cysty jsou různě velké dutiny naplněné tekutinou a umístěné pod vrchní blánou vaječníků (vzácně jsou lokalizovány uvnitř vaječníku).Zpravidla nejsou zhoubné a mohou zmizet i bez léčby. Četnější výskyt cyst je u kuřaček.
Jako prevence slouží užívání kombinovaných antikoncepčních pilulek. Vhodné jsou přípravky monofázické (jsou to ty, které mají všechny tablety nejen vizuelně, ale i složením stejné), ideálně s vyšší dávkou ženských hormonů (alespoň 30 mikrogramů v tabletě).
Pleť
Velice příznivý vliv má estrogenová HA na pleť, zbavuje nechtěného akné. V období puberty dochází v těle k hormonálním změnám. Tyto změny s sebou přinášejí nejen dospívání, ale i vyšší činnost mazových žláz, které se projevuje nehezkou pletí posetou akné. Učinnou zbraní je vyrovnání hormonální hladiny estrogenu a progesteronu pomocí HA a tím i zkvalitnění pleti.
Jeden příspěvek za všechny od Stáni.
„Mám brigádu, u které je důležité jak vypadám. Musím dbát o svůj vzhled, což byl s pubertálním akné na tváři trochu oříšek. Nyní beru Chloe a od té doby se mi pleť výrazně zlepšila, co se týče akné a mastné pleti, navíc v příbalovém letáku píší, že by měla zmírnit i růst ochlupení (což jsem sice nezpozorovala, ale je to možné).“
„Státní ústav pro kontrolu léčiv uvádí výstup klinické studie, že přípravky jakoDiane-35, Chloe, Minerva a Vreya mají být používány k léčbě středně závažného až závažného akné u žen se zvýšenou citlivostí k androgenům a/nebo k léčbě hirsutismu (zvýšený růst pigmentovaných chloupků u žen v místech, kde se typicky vyskytuje ochlupení mužské) u žen v reprodukčním věku.
(zdroj: SÚKL 31.5.2013 online, publ. 11.9.2015)
Cyklus
Kombinovaná HA pomáhá ženám, které mají nepravidelný menstruační cyklus. HA funguje tak, že 21 dní jsou užívány tablety obsahující hormony, poté se udělá na sedm dní přestávka nebo je užíváno placebo. V těchto dnech se dostaví krvácení.
Pokud bychom měli být přesní že ve skutečnosti se o menstruaci nejedná. Krvácení, které se po vysazení pilulek dostaví, je pouze takzvaná pseudomenstruace. Pravá menstruace z biologického ukončuje cyklus ženy, ve kterém byla přítomna ovulace. Díky užívání hormonální antikoncepce ale k ovulaci nedošlo.
Připomeňte si, jak…
ve zkratce funguje mechanizmus ženského cyklu. Během menstruačního cyklu se ve vaječníku za 10-14 dnů vyvine 1 vajíčko (příležitostně 2, z kterých mohou vzniknout neidentická „dvouvaječná“ dvojčata) a uvolní je v době ovulace. Vajíčko putuje vejcovody (asi 4 dny), ve kterých, když se potká se spermií (mužskou pohlavní buňkou) dojde ke spojení obou buněk a tím i k oplodnění vajíčka. Mezi tím výstelka dělohy (endometrium) roste synchronně. Po ovulaci se výstelka dělohy změní v přípravě pro potenciální uchycení oplodněného vajíčka a následuje těhotenství.
Nedojde-li k oplodnění a těhotenství, děloha se zbaví výstelky a začne nový menstruační cyklus menstruací. Menstruace se navenek projevuje vypuzováním (děložními pohyby) menses : což je složením z větší části výstelka asi 60%, krevní složky do 5% a sekret 35%, které vycházejí z těla přes vaginu. Tohoto krevního výtoku obvykle vyteče kolem 50 ml a bývá označován jako krev, avšak složením se liší od žilní krve (té je ve výtoku necelá polévková lžíce: asi 8 -10 ml).
Již i kuřačky kuřačky možnost v podobě gestagenní antikoncepce, která neobsahuje estrogen, pro ně nevhodný. Estrogenové pilulky jim nebyly v minulosti předepisovány.
Krásně to shrnula kamarádka Oli, která uvedla:
„Já mám s HA jenom dobré zkušenosti. Beru ji už šestým rokem, kompletně mi to upravilo cyklus, vím přesně na hodinu kdy bude a neberou mě křeče do břicha, které mě tak na půl den odstavily. Zmizelo akné, které jsem měla fakt úděsné, PMS, který se u mě projevoval šílenými náladami a bolestmi prsou se také vyřešil. Prsa mi navíc vyrostla o dvě čísla. 🙂 Chuť na sex mám pořád stejnou. Jsem za tento vynález ráda, i když chápu, že někomu třeba nesedne. Navíc mám chlapa alergického na latex, takže to má své výhody i v tomto směru.“
Vyvrácení mýtu!
Ještě na závěr vyvrácení jednoho mýtu, kterého se na drží poměrně dost ortodoxně smýšlející odpůrci antikoncepce. Hormonální antikoncepce nezabíjí čerstvě vzniklý život. K němu totiž díky HA ani nedojde. Nedojde ke spojení vajíčka a spermie.
Jak je to možné?
Každá nová hormonální antikoncepce se začíná užívat v 1. den nového cyklu, tedy jakmile začne menstruace, tedy tak, aby co nejméně narušila hormonální cyklus ženy.
Princip hormonální antikoncepce spočívá ve využívání tzv. negativní zpětné vazby, což znamená, že tvorba pohlavních hormonů je řízena nejprve z hypotalamu pomocí hormonů gonadoliberinů a následně uvolněním 2 hormonů z hypofýzy mozku (folikulostimulačního-FSH a luteinizačního -LH). Tyto hormony mozku iniciují tvorbu pohlavních hormonů-estrogenů a gestagenů ve vaječnících.
Estrogenu proto, aby ve spolupráci s LH a FSH mohlo doznát vajíčko a došlo k ovulaci v první polovině cyklu, a gestagenů proto, aby připravily děložní sliznici k uchycení vajíčka a zamezily dozrávání dalších vajíček a samovolnému potratu u případného těhotenství v polovině druhé. Přibývající hladina pohlavních hormonů postupně pozastavuje uvolňování mozkových hormonů, protože platí, že čím je vyšší hladina pohlavních hormonů, tím je i vyšší hladina FSH a LH.
Jestliže tedy užíváním HA přivádíme do těla více ženských pohlavních hormonů estrogenu a gestagenu, musejí rychleji klesat oba gonadotropiny, kterých není dostatek a proto nedochází ke zrání vajíčka a uvolnění (ovulaci) z vaječníku, ani k mohutnému růstu a přípravě děložní sliznice pro přijetí zárodku.
Přirozené potlačení výdeje gonadotropinů pomocí zpětné vazby trvá cca 7-10 dní. Díky HA potlačujeme již ale od prvního dne cyklu. V těle chybí mozkové hormony odpovědné za zrání vajíčka. Žádné tedy nedozraje, proto se také žádné nemůže potkat se spermií.
Podobné je to u gestagenní (progesteronové) antikoncepce.
Tělu dodáváme jen gestagen. Ten způsobí, že se děloha připraví na příjem oplozeného vajíčka a zakáže vaječníkům tvorby dalšího vajíčka. Zároveň uzavře děložné hrdlo hlenovou zátkou jako při těhotentsví. Přes toto prostředí i díky změně pH se nedostanou spermie. Zároveň žádné vajíčko nestihne dozrát, tudíž nedojde k ovulaci.
Ani v jednom z případů nedojde k oplodnění natož k vypuzení oplodněného vajíčka.
Každá mince má dvě strany, zde jsme se zaměřili na pozitiva užívání antikoncepce, jenže ta má i svá negativa. Podívejte se na ně a následně si udělejte svůj názor sami.
Příspěvky všech zde citovaných žen jsou pravdivé, redakce zná jejich plná jména a děkuje za možné publikování jejich zkušeností.
Vložit komentář