Febrilní křeče jsou stavy, vyžadující neodkladnou první pomoc a zásah. Vlivem vysoké tělesné teploty nebo horečky může dojít zcela nečekaně ke vzniku křečí spojených s bezvědomím.
Obvykle se objevují na počátku horečnatého onemocnění. Nejčastěji se vyskytují u dětí ve věku 6 měsíců až 3 roky (po 6. roce už nebývají). U malých dětí je totiž mozek méně stabilní a horečkaho dráždí. Ten pak předává neobvyklé informace nervům, respektive svalům.
Většina teplotních křečí nastává při teplotě 39 – 40°C. Záchvat může trvat pár sekund nebo i několik minut (je-li delší než 15 minut, je považován za komplikovaný). Dochází ke svalovým záškubům končetin či celého těla, dítě se třese, škube sebou. Febrilní křeče nejsou nemoc, jsou téměř vždy neškodné – nezpůsobují poškození mozku, ani nervového systému. Riziko epilepsie je u dětí s febrilními křečemi mírně vyšší než u ostatních dětí, zvýšené riziko však není následkem febrilních křečí, ale je podmíněno geneticky. Riziko vzniku epilepsie se zvyšuje při závažném průběhu a častém opakování febrilních křečí.
První pomoc:
- položit dítě na postel, nebo zem
- zamezit zranění dítěte (dát z jeho dosahu předměty, o něž by si mohlo ublížit)
- hlavu otočit na stranu pro lepší odtok slin, nebo zvratků
- snížit teplotu, ochladit místnost